Snímatelné zubní náhrady neboli protézy jsou řešením pro pacienty, kteří přišli o všechny svoje zuby (celková zubní náhrada) nebo jen o některé zuby (částečná zubní náhrada). Zatímco celková náhrada je přichycena na dásních, částečná zubní náhrada spočívá na zbylých zubech. Ty slouží k ukotvení náhrady a zajištění stability a podpory, a váš zubní lékař je nejdříve napreparuje, t.j. odvrtá do požadovaného tvaru, a poté je na ně umístěna náhrada. Hybridní náhrada nesená implantáty je připevněna na několik již zhotovených implantátů. Protézy jsou vyrobeny z akrylátu, což je poměrně křehký materiál, proto není od věci protézu vyztužit, aby se prodloužila její životnost.

Vyztužení zubních náhrad

Zhotovení nové zubní náhrady je docela zdlouhavý proces, a pokud vám vaše protéza dobře sedí, asi budete chtít, aby vydržela co nejdéle a vy jste nemuseli celou proceduru znovu podstupovat. Nicméně protéza se může rozbít. Faktem je, že každá šestá zubní náhrada se v průběhu prvních tří let rozbije. To je důvod, proč není vůbec špatný nápad protézu vyztužit.

Výroba částečné či celkové zubní náhrady obvykle zabere několik týdnů a vyžaduje několik návštěv zubního lékaře. Poté, co je sejmuto několik otisků a jsou provedena různá měření vaší čelisti, odesílá lékař otisky do laboratoře. Zubní technik v laboratoři vytvoří voskový model, který přesně odpovídá tvaru zhotovované zubní náhrady, a odešle jej zpět vašemu zubnímu lékaři. Vy si tento model několikrát vyzkoušíte tak, aby jej váš lékař mohl upravit. Jakmile dokonale sedí, je z něj odlita finální zubní náhrada. Avšak protéza se může rozbít. K tomu dochází buď pádem na tvrdý povrch, nebo v důsledku neustálého působení žvýkacích sil. Růžová báze zubní náhrady je vyrobena z akrylátové pryskyřice, která je bohužel poměrně křehká. Aby se snížila náchylnost akrylátu k frakturám, je dobré jej vyztužit. Dříve se problematické zubní náhrady vyztužovaly kovovou síťkou. Avšak ta je nejen nevzhledná, ale také zvyšuje tloušťku protézy. Navíc vzhledem k tomu, že kov se chemicky neváže k materiálu, z nějž je náhrada vyrobena, dochází často k odlomení protézy podél kovové výztuže.

Výztuž ze skleněných vláken

Zubní náhrada vyztužená materiálem se skleněnými vlákny představuje víc než jen záruku, že vydrží – skleněná vlákna jsou silnější a navíc mnohem subtilnější než kovová výztuž, takže se výsledná protéza mnohem pohodlněji nosí.

Obrázek 1
Dentapreg Mesh je výztuž ze skleněných vláken ve formě síťky, která zajistí, že vaše zubní náhrada vydrží. Tato síťka se vsadí do materiálu zubní náhrady, čímž zvyšuje pevnost protézy a předchází zlomení – reálně je 3 x odolnější než kovová síťka. Zároveň je však síťka ze skleněných vláken tak tenká a nenápadná, že prakticky nezvyšuje tloušťku protézy, a také je velmi estetická, neboť splývá s barvou zubní náhrady. Díky pryskyřičné matrici výztuže se mezi síťkou Dentapreg Mesh a pryskyřičnou bází zubní náhrady vytvoří pevná chemická vazba. Obrázek 2